Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbības tīkls Gotlandē

Mutvārdu vēstures ekspedīcija kā mācību stunda. Tāds bija mērķis braucienam, kurā devāmies ar Nordplus projekta ceļa naudu. Un tas arī piepildījās, gan sasniedzot to, kam bijām gatavojušies, gan iegūstot daudz jauna.

Pēc stundas lidojuma sasniedzām salu, no kuras Latviju šķir tikai 150 km. Bet vēsture šķir daudz pamatīgāk. Kad sākām intervēt gotlandiešus par kara laika bēgļiem, uzzinājām, ka Gotlandē nekad skolā nav mācīts nekas par Latviju. Neatkarīgās valsts pastāvēšanas laiks bijis par īsu. Bet šodien? Gotlandieši sastop latviešu rakstniekus, mūziķus, un tomēr – pār aizjūras kaimiņiem joprojām vēl stiepjas dzelzs priekškara garā ēna.  

Vai nav aizraujošs darbalauks ēnas klīdinātājiem! – Intervējām gotlandiešus, viņi intervēja mūs. Mēs dzirdējām, ka 80 gadu un vecāku ļaužu atmiņās vēl stāsta par 1944. – 1945. bēgļu iebraukšanas drāmu.

Jaunā Gotlandes avīzes reportiere uzklausīja mūs un vienīgo laivu pārcēlāju latvieti Pēteri Jansonu. Arī ieraudzīja Latvijas karogu.

Ekspedīcijas dalībnieki - apvienotā latviešu grupa no Latvijas un Zviedrijas prof. Ulf Palmenfelt vadībā iepazinās ar Visbijas Universitāti, bet ar visu Gotlandi, lieliskā gotlandiešu skolotāja Pär G Werkelin vadībā.

Foto no ekspedīcijas